Konieczne jest regularne odrobaczanie kotów ponieważ kot może zarazić się nie tylko poprzez pokarm ale i poprzez skórę, jak np. w przypadku tęgoryjca, a kontakt może nastąpić np. przez zakażone obuwie.
Pasożyty zewnętrzne.
1. Pchły. Zwalczanie i ochrona przed zarażeniem przez stosowanie specjalnych preparatów oraz obróżek przeciwpchelnych.
2. Kleszcze. Mogą roznosić boreliozę która jest groźna dla kotów. Ochrona przed zarażeniem przez stosowanie specjalnych preparatów oraz obróżek przeciwpchelnych które jednocześnie odstraszają kleszcze.
3. Wszy. Leczenie polega na kąpielach z dodatkiem specjalnych preparatów.
4. Wszoły kocie – Felicola subrostratus. Leczenie polega na kąpielach z dodatkiem specjalnych preparatów.
5. Świerzbowce – najczęściej u kotów występują ich dwa rodzaje: Notoedres cati oraz Sarcoptes powodują chorobę zwaną świerzbem. Leczenie polega na stosowaniu leków zaleconych przez lekarza weterynarii.
6. Larwy much muchy plujki – mogą spowodować wielki rany gdyż żywią cię ciałem zwierzęcia na którym pasożytują. Kolonie takich larw mogą powstać w skołtunionej sfilcowanej sierści kotów długowłosych lub w nie zabezpieczonych otwartych ranach. Leczenie tylko weterynaryjne, po uprzednim usunięciu sierści z obszernych okolic miejsc ich występowania.
7. Roztocze jesienne – Trombicula autumnalis. Zwalczanie i ochrona przed zarażeniem przez stosowanie specjalnych preparatów oraz obróżek przeciwpchelnych.
8. Dermatofity – inaczej grzyby (najczęstszym jest Microsphorum canis i Trihophyton) powodują niesłychanie zaraźliwą (również dla ludzi!) chorobę zwaną grzybicą. Leczenie długotrwałe i jedynie weterynaryjne.
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach