1. Borelioza - jest groźna dla kotów. Ochrona przed zarażeniem przez stosowanie specjalnych preparatów oraz obróżek przeciwpchelnych które jednocześnie odstraszają kleszcze.
2. Panleukopenia – inaczej zwana parwowirozą (powodowana jest przez parvovirusy). Leczenie weterynaryjne oraz specjalna dieta. Jedynym zapobieganiem jest szczepienie.
3. Zakaźny katar koci – powodowany przez herpeswirusy, kalciwirusy, reowirusy, mikroplazmy, chlamydie i inne. Zakażenie poprzez kontakt bezpośredni lub przez zakażone przedmioty. Leczenie jedynie weterynaryjne oraz opieka, ciepło. Zapobieganiem jest szczepienie.
4. Wścieklizna – powodowana przez rabdowirusy. Zakażenie prze kontakt bezpośredni. Leczenia brak, zapobieganiem jest szczepienie. Śmiertelność 100%.
5. Choroba Aujeszkyego inaczej pseudowścieklizna – powodowana przez Herpesvirus suis. Zakażenie następuje przez spożycie lub kontakt z mięsem wieprzowym. Zanotowano przypadki zakażenie jedynie przez przebywanie kota pomieszczeniu przeznaczonym dla świń. Nie do końca jest stwierdzone niszczenie tego wirusa przez obróbkę termiczną. Śmiertelność 100%. Leczenia brak, zapobieganiem jest jedynie absolutne wyeliminowanie mięsa wieprzowego z pożywienia.
6. Białaczka (FeLV) kotów – od angielskiej nazwy wirusa białaczki kotów: feline leukemia virus FeLV. Powodowana jest przez retrowirusy, est jedną z najbardziej groźnych kocich chorób. Leczenie weterynaryjne objawowe oraz wzmacnianie ogólnej odporności. Zapobieganiem jest szczepienie.
7. AIDS kotów – zespół nabytego upośledzenia immunologicznego (od nazwy angielskiej: acquired immune deficiency syndrome). Choroba nieuleczalna, leczenie polega na podawaniu leków ludzkich przeciw HIV, zapobiegania brak.
8. Zakaźne zapalenie otrzewnej (FIP) – nazwa powstała od angielskiego: feline infectious peritonicis, powodowany jest przez korona wirusy. Leczenie weterynaryjne objawowe. Zapobieganiem jest niedopuszczenie do kontaktu z chorymi zwierzentami.
1. Świerzb – powodowany przez świerzbowce – najczęściej u kotów występują ich dwa rodzaje: Notoedres cati oraz Sarcoptes. Leczenie polega na stosowaniu leków zaleconych przez lekarza weterynarii.
2. Rany – spowodowane wystąpieniem larwy much muchy plujki które żywią cię ciałem zwierzęcia na którym pasożytują. Kolonie takich larw mogą powstać w skołtunionej sfilcowanej sierści kotów długowłosych lub w nie zabezpieczonych otwartych ranach. Leczenie tylko weterynaryjne, po uprzednim usunięciu sierści z obszernych okolic miejsc ich występowania.
3. Grzybica (dermatofoza) – powodowana przez grzyby (najczęstszym jest Microsphorum canis i Trihophyton) jest niesłychanie zaraźliwą (również dla ludzi!) chorobą. Leczenie długotrwałe i jedynie weterynaryjne polega na podawaniu leków doustnych, stosowanie specjalnych maści, aerozoli bezpośrednio na skórę oraz kąpielach w specjalnych szamponach przeciw grzybiczych. Niezbędne jest odkażenie mieszkania w którym zakażony kot przebywał. Leczenie musi być prowadzone przez kilka miesięcy po ustąpieniu widocznych objawów. Szybkim sposobem stwierdzenia zakażenia przez Microsphorum canis jest naświetlenie kota w zaciemnionym pomieszczeniu lampą Wooda (zarażone miejsca „świecą” żółtozielono. Istnieją szczepionki uodparniające przeciw tej niezwykle grożnej chorobie.
4. Alergie skórne – czyli uczulenia. Mogą je wywoływać wielorakie środki i produkty. Alergie dzielimy na pokarmowe i kontaktowe.
5. Nowotwory skóry.
6. Choroby o podłożu autoimmunologicznym takie jak np. pęcherzyca i liszaj rumieniowaty.
7. Zespół eozynolofilowy polegający na powstawaniu źle gojących się owrzodzeń, grudek lub płytek naciekowych.
Na stronie lecznicy państwa Łukaszewskich [link widoczny dla zalogowanych] - niezwykle ciekawy artykuł o babeszjozie powodowanej przez kleszcze! [link widoczny dla zalogowanych]
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach